Můžete se spolehnout na svá data?

Když používáme naše data jako argumenty pro řízení procesu, nebo obecně při rozhodování,  je v první řadě nutné abychom jim mohli důvěřovat. To znamená, že můžeme našim datům věřit a nezáleží na tom kdo a kdy data sbírá. 

V tomto nám pomáhá nástroj analýza systému měření neboli MSA.

Jen si zkuste pravítkem či posuvným měřidlem změřit například houbičku na nádobí a pak nechte tu stejnou houbičku změřit kolegy. Dostanete pokaždé stejný výsledek? Pokud ne, který je ten správný?

Proč se vůbec zabývat tím, jestli měříme nebo hodnotíme správně? 

  • na základě našich náměrů děláme rozhodnutí, pokud náměr neodpovídá skutečnosti, pak pravděpodobně naše rozhodnutí nebude adekvátní 
  • pokud na základě naměřených hodnot zasahujeme do procesu – např. seřizujeme výrobní linku, pak můžeme začít seřizovat i v případě, kdy to není potřeba. Nebo naopak neseřizujeme výrobní linku, kterou bychom seřídit měli.
  • na základě náměrů třídíme kusy na dobré a špatné. Při chybě měření se může jednoduše stát, že vyhodnotíme vadný kus jako dobrý a pošleme ho zákazníkovi. Nebo naopak vyhazujeme kusy, které jsou ve skutečnosti dobré. To vše nás stojí peníze a čas.

Chyba při měření je všudypřítomná a nikdy se jí nezbavíme. To je o důvod víc, proč se o ni zajímat a zjišťovat, jak velká naše chyba měření je a do jaké míry má vliv na naše rozhodnutí. 

A ruku na srdce, kdo z nás by se chtěl spoléhat na nevěrohodná data? 

V rámci Akademie statistiky pravidelně pořádáme Online školení Věrohodnost dat pomocí MSA. Pokud chcete zjistit, jak věřit vašemu měření, přihlaste se ještě dnes.